Úvod
Jako každý rok nejspíš přemýšlíte, jestli se účastnit jedné ze studentských soutěží, a hlavně, jak ji vyhrát. Členové Clubu 307 jsou v těchto soutěžích tradičně velmi úspěšní, a najednou se stali přímo vítězi. Proto věříme, že vám můžeme předat pár osvědčených tipů, jak se do těchto výzev pustit a uspět.
Obsah
1. Tým je základ
Vítězství ve studentských soutěžích je týmová záležitost. I přesto plno týmů podceňuje přesně tuhle část a sestavuje tým na poslední chvíli nebo z lidí, kteří prostě kývnou. Pokud chcete uspět, pak potřebujete lidi, kteří jsou nejen schopní, ale také ochotni věnovat soutěži tolik energie a času, kolik bude potřeba. V soutěži jde často o dlouhé hodiny intenzivní práce, a proto je důležité mít kolem sebe tým, na který se můžete spolehnout.
Kromě toho je klíčové mít sladěná očekávání – kdo bude mít jakou roli, kdo povede tým, jak a kdy budete pracovat. Bez jasné domluvy hned na začátku se můžete dostat do problémů, když bude třeba rychle reagovat nebo přijmout rozhodnutí.
Posledně pak doporučujeme pracovat s kamarády nebo lidmi, se kterými máte dobré vztahy. Čekají vás dlouhé hodiny intenzivní spolupráce, pokud máte v plánu vyhrát, tak poslední věc, kterou chcete, je trávit ten čas s lidmi, se kterými si nerozumíte. Dobrá atmosféra v týmu je základem toho, abyste celou soutěž zvládli co nejlépe a užili si ji.
Ačkoli studentské soutěže, jako třeba Strategy Cup, bývají náročné a stresující, měly by vás především bavit. Proto se znovu zaměřte na tým – správný tým vám umožní nejen uspět, ale také si soutěž užít.
2. Udělejte vše, co je po vás žádáno
První a základní pravidlo je splnit všechny úkoly, které vám zadávají. Jakmile dostanete zadání, rozepište si každou otázku nebo i klidně větu, a přidělte někomu odpovědnost za její zpracování. Zde bychom chtěli opravdu doporučit, abyste si rozdělili kdo na čem pracuje. Týmy často mají tendenci alokovat všechny členy na jednu úlohu, tu vyřešit a pak se přesunout na další. Z naší perspektivy to častokrát může zpomalit celý proces, co pak vede k nedodělání zbytku. Je často lepší aby si úlohu nebo i podúlohu (záleží na komplexitě problému), vzal jeden člověk a ten řešení vypracoval.
S týmem by samozřejmě měl řešit postup, “roadblocks”, a částečné výsledky. Zde bychom znovu chtěli podotknout důležitost prvního bodu. Musíte si v týmu věřit, že je každý člen schopen vypracovat řešení sám a do kvality se kterou bude spokojený každý další člen týmu. Jakmile je úkol hotov, odškrtněte ho. Takhle zaručíte, že vaše řešení bude kompletní, což už vás samo osobě posune do pozice lepších týmů.
3. Udělejte víc, než je po vás žádáno
Další krok k tomu, abyste se odlišili od ostatních, je udělat víc, než se od vás očekává.
Jakmile máte vypracované jednotlivé úkoly/problémy, položte si otázku: „V čem je naše řešení jiné/lepší než to ostatních?“ a “Co jsme přinesli nového?”.
Ve finálních kolech těchto soutěží už většinou týmy vypracují všechny otázky a to i do rozumné kvality. Může se pak i stát, že jsou si odpovědi dost podobné. Natož když je odpověď takzvaný “no-brainer”, kde by byli ostatní hloupí, aby tu odpověď neměli taky. V těhle případech je pak dobré zapojit mozek a pokusit se si zodpovědět otázky, které jsme nadhodili výše. Je vaše řešení lepší, protože jste zvážili více možností než ostatních, udělali jste hlubší analýzu problému, napadlo vás něco unikátního, co nikdo jiný nezvážil? Případně se na problém můžete podívat z druhé strany. Je něco, co jste přehlédli? Pokud si myslíte, že je vaše řešení nejlepší, proč by ho neměli všichni?
Pokud jste schopni zodpovědět tyhle otázky, tak si můžete být celkem jistí, že je vaše řešení opravdu nejlepší.
Doporučujeme se vyhnout řešením, kde si říkáte “doufám, že si toho nikdo nevšimne” nebo “doufám, že to přehlédnou”.
Chápeme lákavost těchto řešení, ale silně je nedoporučujeme.
4. Nechte si poradit
Pokud si nevíte rady, něco se vám nezdá, nebo chcete něco zvalidovat, nebojte se zeptat. Může to být kamarádů, lidí, kteří se soutěže už zúčastnili, spolužáků, kolegů z práce nebo i lidí z týmu. Problém jednotlivců na těchto soutěžích často bývá ego, že něco nevědí, že jim něco nejde nebo potřeba si věci dělat sám.
Doporučili bychom se přes tyhle myšlenky dostat. Celou práci za vás nikdo neudělá a lidi, kteří by vám nejlépe dokázali poradit, budou mít nejméně času na to, aby vám poradili. Nicméně i krátký 1-5 minutový hovor, vám dokáže ušetřit hodiny vaší práce nebo vám dát přesně tu unikátní myšlenku, co vaše řešení odliší od ostatních. Dostat radu je nejvíc “low-effort, high-reward” věc, kterou na těchto soutěžích můžete získat.
5. Věřte sobě, ne svým představám
Poslední bod, který bychom chtěli zmínit je nutnost věřit tomu, co jste udělali a vašemu procesu. Některé odpovědi se vám nemusí zdát nebo byste očekávali něco jiného. Pokud máte takové pocity, tak zjistěte, kde jste mohli udělat chybu a případně chybu opravte. Pokud jste nic nenašli, tak musíte věřit vašemu závěru.
Za naše studia jsme si prošli různými soutěžemi a dobře víme, jak je lákavé data zmanipulovat, aby vám dala výsledek, který očekáváte. Děláte valuaci společnosti a ta je dobrá, proč vám teda vychází nízká valuace? Peníze jsou na západě a vy byste tam nejradši expandovali, proč vám data ukazují baltské země? Správná data a způsob řešení si obhajíte, vaše představy už tak dobře ne.
Takže “When the facts change, I change my mind” a ne “When I change my mind, I change the facts”
Závěr
Doufáme, že vám tyto tipy poskytnou dobrý základ pro úspěch ve studentských soutěžích. Jsme si vědomi, že jsme se v článku věnovali spíše obecným doporučením a dali málo konkrétních příkladů. Ty si totiž necháváme na osobní schůzky. Pokud byste teda chtěli probrat konkrétní situace, neváhejte nám napsat – rádi se s vámi podělíme o jakékoliv detaily. A pokud máte konkrétní soutěž, kterou byste chtěli vyhrát, můžeme vás klidně propojit s někým, kdo už v soutěži uspěl. Držíme vám palce a přejeme hodně štěstí!
Jaké máte zkušenosti se studentskými soutěžemi?
Zatím jsem se neúčastnil/a, ale plánuju
Jednou jsem se zúčastnil/a
Několikrát jsem se zúčastnil/a
Mám bohaté zkušenosti a i výhry
Comments